Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ricardo Kaka

+34
angelinapaik
Halamadrid
Gate13
c0n
Wael90
Hala Madrid!
Cygnus
Spike
cutter
Morbidas
robert.Real4ever
Madridistagr
madridismo
xabikos
crazymadritista
Despotaros
Nem
mariatsili
RivaS_10_
W.S_HOOLS
ramissimo-4-
Sergio-(4)-Ramos
alex_rm9
GVarn
supersergio
MADRILENOS
Nh04
Eladir
Raul
Lucas
billybiros
beckham
MaDriDisM
Sergio Ramos
38 απαντήσεις

Σελίδα 21 από 22 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Lucas Σαβ 07 Αυγ 2010, 5:34 pm

billybiros έγραψε:
To να αποκτάς όμως 4 μέσους μέσα σε μια χρονιά απέχει πολύ από αυτό που λες "μέση οδός" άρα έρχεσαι στα δικά μου λόγια. :;):
Ο σχεδιασμός είναι πέρα για πέρα "κακός".
Πολύ απλά δεν χρειαζόταν τόσες αλλαγές (ειδικά στο κέντρο όπου αποκτήθησαν 4 νέοι μέσοι) αλλά χρειαζόταν 1 ή 2 το πολύ. Βαλτά κάτω (όπως σου έδειξα σε ένα προηγούμενο ποστ) και θα καταλάβεις γιατί είναι λάθος ο σχεδιασμός.

Billy εγω δεν θα διαφωνησω μαζι σου στο οτι εχουμε πολλους μεσους. Απαντησε μου ομως λιγο σε παρακαλω, εσυ με το κεντρο της περυσινης Ρεαλ ησουν καλυμμενος δηλαδη; (Gago, M.Diarra, Lass, Van der vaart, Kaka, Granero, Marcelo, Xabi Alonso, Drenthe).

Γιατι εγω προσωπικα αν εξαιρεσεις τους Lass (εδειξε καποια στοιχεια που μου αρεσαν) και Vd Vart (αντε πες και Alonso,Κακα που αν και δεν απεδωσαν καθολου για μενα, ειναι νεοι παιχτες και μπορει να προσφερουν) δεν εχω σε καμια υποληψη τους αλλους. To θεμα δεν ειναι να πουμε : "α, εχουμε πολλους μεσους, να μην παρουμε αλλους εκει" αλλα να σκεφτουμε "μας καλυπτουν οι ηδη υπαρχοντες μεσοι;". Και η απαντηση στη δευτερη ερωτηση ειναι σαφως αρνητικη νομιζω. Αρα καλως πηρες τον Khedira (εδειξε καλα στοιχεια και εχει πολυ καλες περγαμηνες για τη θεση του) και επισης καλως πηρες τον Di Maria που ειναι αριστερο εξτρεμ (ελλειπε απ την ομαδα παιχτης σε αυτη την θεση και ειναι 2 φορες καλυτερος απο Marcelo). Τελος μια χαρα επιλογη ειναι και ο Leon καθως και ισπανος ειναι, και εξελιξιμος και θα ειναι μια πολυ καλη προσθηκη με την εννοια οτι θα μπορει να ξεκουραζει και βασικους. Οποτε συμπερασμα; Aρχιζουμε να παραπονιομαστε για την υπεραριθμη κεντρικη γραμμη ή αποδεχομαστε οτι καναμε σημαντικες προσθηκες και οτι τωρα πρεπει να σουταρουμε την "σαβουρα" (gago,m.diarra,drenthe κλπ) ;

Οτι ποναμε και σε αλλες θεσεις, με πρωτη και καλυτερη την αμυνα, ισχυει. Αλλα μην ειμαστε και υπερβολικοι, δεν πηραμε παιχτες χειροτερους στο κεντρο απ αυτους που ηδη ειχαμε. Eιναι σαφως καλυτεροι για μενα, κατι που βεβαια θα δουμε πως θα φανει και συντομα στο γηπεδο.

Ας μην προτρεχουμε να βγαλουμε συμπερασματα. Ας τελειωσει η περιοδος των μεταγραφων και εδω θα ειμαστε παλι. Οτι γινει λαθος θα το δουμε και θα το κρινουμε. Ας περιμενουμε λιγο....
Lucas
Lucas
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 605
Location : Larissa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Eladir Σαβ 07 Αυγ 2010, 5:40 pm

Εγω προσωπικα πιστευω οτι καλως αποκτηθηκαν οσοι αποκτηθηκαν, προκειται για καλες μεταγραφες (οχι εξαιρετικες, καλες). Απο'κει και περα αναμενω και τις υπολοιπες κινησεις για να κρινω ολοκρηρωμενα το σχεδιασμο της ομαδες.
Eladir
Eladir
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 5722
Location : Athens, Greece

http://sport-fm.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από billybiros Σαβ 07 Αυγ 2010, 7:16 pm

Lucas έγραψε:Billy εγω δεν θα διαφωνησω μαζι σου στο οτι εχουμε πολλους μεσους. Απαντησε μου ομως λιγο σε παρακαλω, εσυ με το κεντρο της περυσινης Ρεαλ ησουν καλυμμενος δηλαδη; (Gago, M.Diarra, Lass, Van der vaart, Kaka, Granero, Marcelo, Xabi Alonso, Drenthe).

Γιατι εγω προσωπικα αν εξαιρεσεις τους Lass (εδειξε καποια στοιχεια που μου αρεσαν) και Vd Vart (αντε πες και Alonso,Κακα που αν και δεν απεδωσαν καθολου για μενα, ειναι νεοι παιχτες και μπορει να προσφερουν) δεν εχω σε καμια υποληψη τους αλλους. To θεμα δεν ειναι να πουμε : "α, εχουμε πολλους μεσους, να μην παρουμε αλλους εκει" αλλα να σκεφτουμε "μας καλυπτουν οι ηδη υπαρχοντες μεσοι;". Και η απαντηση στη δευτερη ερωτηση ειναι σαφως αρνητικη νομιζω. Αρα καλως πηρες τον Khedira (εδειξε καλα στοιχεια και εχει πολυ καλες περγαμηνες για τη θεση του) και επισης καλως πηρες τον Di Maria που ειναι αριστερο εξτρεμ (ελλειπε απ την ομαδα παιχτης σε αυτη την θεση και ειναι 2 φορες καλυτερος απο Marcelo). Τελος μια χαρα επιλογη ειναι και ο Leon καθως και ισπανος ειναι, και εξελιξιμος και θα ειναι μια πολυ καλη προσθηκη με την εννοια οτι θα μπορει να ξεκουραζει και βασικους. Οποτε συμπερασμα; Aρχιζουμε να παραπονιομαστε για την υπεραριθμη κεντρικη γραμμη ή αποδεχομαστε οτι καναμε σημαντικες προσθηκες και οτι τωρα πρεπει να σουταρουμε την "σαβουρα" (gago,m.diarra,drenthe κλπ) ;

Οτι ποναμε και σε αλλες θεσεις, με πρωτη και καλυτερη την αμυνα, ισχυει. Αλλα μην ειμαστε και υπερβολικοι, δεν πηραμε παιχτες χειροτερους στο κεντρο απ αυτους που ηδη ειχαμε. Eιναι σαφως καλυτεροι για μενα, κατι που βεβαια θα δουμε πως θα φανει και συντομα στο γηπεδο..
Καταχας η "σαβούρα" Γκάγκο και Ντιαρά είναι αυτή που μας έδωσε 2 πρωταθλήματα (να δούμε τι θα κάνουν και οι φετινοί ;) και αν δίνεις για "σαβούρες" 26 + 20 εκατομμύρια ευρώ αν μη τι άλλο δεν είσαι σοβαρός.

Από την άλλη ο Φααρτ άρχισε να αποδίδει όταν άρχισε να παίρνει και ματς στα πόδια του. Όταν τον έβαλε ο Πελεγκρίνι μέσα μετά από την απουσία του δεν ήταν ο Φααρτ που είδαμε στο τέλος. Επίσης αν έχεις τον Ντιαρά να παίζει 5 ματς όλη τη χρονιά και τον Γκάγκο μόνο στο τέλος είναι λογικό να μην σου αποδώσουν τα αναμενόμενα. Αν έχεις ένα παίκτη στον πάγκο και τον βάζεις σαν αλλαγή μια φορά το μήνα δεν μπορεί να σου αποδώσει και είναι απόλυτα λογικό. Για να σου αποδώσει ένας παίκτης πρέπει πολύ απλά να τον στηρίξεις και αυτό έγινε για παράδειγμα στην περίπτωση του Φααρτ. Αν τον έχεις μεταξύ πάγκου και εξέδρας και τον βάζεις 10 λεπτά κάθε μήνα δεν θα σου κάνει τίποτα απολύτως. Με τέτοιες επιλογές ότι ταλέντο και να υπάρχει στην δεύτερη ομάδα δεν πρόκειται να αξιοποιηθεί για πολύ απλά δεν πρόκειται να πάρει ποτέ χρόνο.

Για μένα η κεντρική γραμμή της ομάδος χρειαζόταν ένα μόνο παίκτη (το Σίλβα) και μπορούσαν να φύγουν κάλιστα οι Ντιαρά - Γκουτι και Ντρέντε.
Με Λας - Αλόνσο - Κακά - Ρονάλντο και Σίλβα έχεις 5 παίκτες για 4 θέσεις και μπορείς να αλλάξεις και το σχήμα σου. Με Γκάγκο - Γκρανέρο και Φααρτ στον πάγκο θα ήσουνα υπερπλήρης και σε περίπτωση ανάγκης θα μπορούσες να προωθήσεις στα χαφ τους Πέπε (όπως στην εθνική Πορτογαλίας) και Μαρσέλο, ίσος να χωρούσε ένας ακόμα από τους Καναλές και Λεόν.

Την πληρότητα στην ομάδα την κάνουν οι σωστές κινήσεις και όχι οι πολλές. Με δύο μόνο κινήσεις θα μπορούσες να είχες από τρεις και τέσσερις παίκτες σε κάθε θέση και αναφέρομαι πχ στις επιλογές Νταβίντ Λουιζ και Σιλβα. Δύο ή τρεις παίκτες αρκούσαν για να έχεις από τρεις και τέσσερις επιλογές σε κάθε θέση.
Χωρίς υπερβολές και με μια μόνη κίνηση θα μπορούσες να μοιράσεις τον χρόνο σου άψογα και να έχεις όλους τους πάικτες σου ετοιμοπόλεμους και τον ίδιο ακριβώς βασικό κορμό.

Αυτό που κάποιοι ίσος δεν συνειδητοποιούν είναι ότι οι πολλοί παίκτες δεν κάνουν πλήρη μια ομάδα. Και πρόπερσι η μεσαία μας γραμμή (την περίοδο που μαζέψαμε 28 πάικτες) είχε ακριβώς τις ίδιες υπερβολές - και τα αποτελέσματα και εκείνης της "πληρότητας" τα είδαμε και τότε. Αν ανατρέξει κάποιος σε παλιά ποστ θα δει ότι τα ίδια έλεγα και τότε και τα αποτελέσματα όπως ήταν φυσικό ήταν χάλια.

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας για να δεις πόσο απλά είναι τα πράγματα, στην ομάδα θα αρκούσαν τρεις μεταγραφές (Νταβιντ Λοιυιζ - Σίλβα και Νεγρέδο) απο ένας σε κάθε γραμμή και δες πόσους παίκτες έχεις σε κάθε θέση.

Δεξιά στην άμυνα: Ramos - Arberoa και αν χρειαστεί τρίτη λύση ο (Lass ή ο Αλμπιόλ)
Αριστερά στην άμυνα: Μarcelo - David Louiz - Arbeloa και Marcos Alonso (Castilla)
Στο κέντρο της άμυνας: Ramos - Albiol - Pepe - Garay - David Louiz και αν χρειαστεί ο Nacho (Castilla)
Στα haf: Lass - Alonso - Gago και αν χρειαστεί ο Pepe
Στα δεκάρια: Kaka - Vaart - Silva
Στα extrem: Ronaldo - Silva - Grannero - Marcelo και αν χρειαστεί βάζεις στα πλάγια βάζεις τον Vaart η γυρνάς Benzema και Higuain.
Στην επίθεση τέλος: Benzema - Higuain - Negredo και αν χρειαστεί Ronaldo - Silva ή ο Rodrigo της Castilla.

Aν μετρήσεις τους παίκτες στο παραπάνω σχήμα ξέρεις πόσοι είναι; Δεν έβαλα βέβαια κάποιον τερματοφύλακα αλλά αν τους μετρήσεις είναι 18 και κάθε θέση (δεν έβαλα τερματοφύλακες) έχει από τρεις και τέσσερις επιλογές. Με 18+2 τερματοφύλακες = 20 παίκτες μπορείς να φτιάξεις μια πληρέστατη ομάδα.

Με το να μαζεύεις 12 και 13 παίκτες στο κέντρο δεν φτιάχνεις κέντρο - "σουπα" φτιάχνεις. Πάρε το δικό μας κέντρο και πάρε και τη μεσαία γραμμή της Μπαρτσελόνα πέρυσι (5 καθαρόαιμους μέσους είχε) + τον Μέσι. Τι παραπάνω κάναμε εμείς; Δεν είναι θέμα ποσότητας αλλά σωστών επιλογών και σωστής διανομής του χρόνου (εσωτερικών αλλαγών αν χρειαστεί) και σωστής χημείας.
billybiros
billybiros
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4512
Location : Αθήνα

https://realgr.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από XDot Σαβ 07 Αυγ 2010, 7:40 pm

καταρχην στα εξτρεμ ο μονος καλος ειναι ο ροναλντο που εχεις βαλει.
σιλβα δεν ειναι στην ομαδα μας,
γκρανερο ειδαμε και περσυ τι εκανε
μαρσελο τα ιδια
και ο ιγκουαιν οσες φορες επαιξε εκει δεν εκανε τιποτα.
οποτε πηραμε ντι μαρια στη θεση του μαρσελο
λεον για αλλαγη καποιου στο κεντρο
τωρα αν τραυματιστει ο ροναλντο θα εχεις μεσα ντι μαρια,καναλες,λεον,φαρτ
κλπ και ετσι ισως να καλυψεις την απωλεια του ροναλντο.
τωρα που τραυματιστηκε ο κακα με ποιον θα παιζαμε αν δεν ειχαμε παρει ντι μαρια και λεον και κεντιρα?
αλονσο και λας που δε ξερουμε αν επανελθει πληρως-εστω γκαγκο
φαρτ-ροναλντο-μαρσελο
και αλλαγη δε θα υπηρχε καν..
επισης ντρεντε ουτε και περσυ επαιξε, ο γκουτι εφυγε και θελουν να δωσουν και μ.ντιαρα ισως..
αν ο λας ηταν 100% ενταξει δε νομιζω να ειχαμε παρει κεντιρα..
εμενα μεχρι στιγμης στο κεντρο καλα μου φαινονται ..

οσο για τη μπαρτσελονα που λες 5 παικτες σε 4 θεσεις..
αν τραυματιστει ο τσαβι,μεσσι ποιος θα μπει να παιξει?
επειδη ειναι κωλοφαρδοι δε σημαινει οτι εχουν κανει καλο σχεδιασμο..
μονο ο ινιεστα τραυματιζεται και γυρναει παντα γρηγορα,καλυτερος και πιο τυχερος...
XDot
XDot
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 743
Location : bernabeu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Morbidas Σαβ 07 Αυγ 2010, 10:26 pm

Bill εχεις φαει τρελο κολλημα με αυτον τον Σιλβα,ελεος (ελπιζω να εχεις μαθει πως υπεγραψε στους πολιτες)....δν λεω καλος ειναι αλλα για μενα οχι καλυτερος του Φααρτ,θα δεις πως θα παιξει και στην Σιτυ.....για μενα 5 μεταγραφες ηταν αρκετες:
1.αναπληρωματικος τερματοφυλακας,ετοιμοπολεμος (Tono)
2.αριστερο μπακ,καθαροαιμο (Cole ή Bale)
3.κεντρικος αμυντικος απο την καστιγια
4.αριστερο εξτρεμ (Di Maria ή Diego Capel)
5.επιθετικος καθαροαιμος απο την καστιγια....
με λιγα λογια 3 παικτες επρεπε να παρουμε ουτε Maicon,ουτε Fabregas,oυτε Ribery....απλα και ομορφα,και οι αποχωρησεις θα ηταν αρκετες:Dudek,Metzelder,Guti,Raul,M.Diarra,Drenthe k Granero κ προωθεις και δικα σου παιδια.....αλλα και παλι ο σχεδιασμος δν εχει κλεισει...υπομονη,οσο για Λεον κ Καναλες πιστευω πως ειναι καλες επιλογες....εχουμε αλλο ενα μηνα....ΡΕΑΛ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΝ ΜΑΣΑΜΕ!
Υ.Γ. οποιος δεν γουσταρει αλλο την ομαδα και τις επιλογες της και γκρινιαζει παντα και με ολα καλο θα ειναι για την δικη του ψυχικη υγεια να μην ασχολειται αλλο....
Morbidas
Morbidas
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Location : Thes/niki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Halamadrid Σαβ 07 Αυγ 2010, 11:27 pm

εγω εχω τις αμφιβολιες μου για Ντι Μαρια αν μπορει να αντεπεξελθει στο ισπανικο...στο μουντιαλ δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο.Προτιμουν τον ναβας ή ματα
Halamadrid
Halamadrid
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 451
Location : Bernabeu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από billybiros Κυρ 08 Αυγ 2010, 4:32 am

Morbidas έγραψε:Bill εχεις φαει τρελο κολλημα με αυτον τον Σιλβα,ελεος (ελπιζω να εχεις μαθει πως υπεγραψε στους πολιτες)....δν λεω καλος ειναι αλλα για μενα οχι καλυτερος του Φααρτ,θα δεις πως θα παιξει και στην Σιτυ.....

billybiros έγραψε: Η ομάδα πχ χρειαζόταν κάποιον επιτελικό στα αριστερά (θα μπορούσε να είναι ο Μάτα ή ο Σίλβα) δεν κολλάμε στον ένα ή στο άλλο αλλά στη δομή αυτής της ομάδος (ή περίπτωση απλά του Σίλβα καταρρίπτει την ανόητη δικαιολογία ότι οι μεταγραφές πρωτοκλασάτων Ισπανών ποδοσφαιριστών είναι δύσκολες).

Morbidas έγραψε:αλλα και παλι ο σχεδιασμος δν εχει κλεισει...υπομονη,οσο για Λεον κ Καναλες πιστευω πως ειναι καλες επιλογες....εχουμε αλλο ενα μηνα....ΡΕΑΛ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΝ ΜΑΣΑΜΕ!

Υ.Γ. όποιος δεν γουστάρει άλλο την ομάδα και τις επιλογές της και γκρινιάζει πάντα και με ολα καλό θα είναι για την δίκη του ψυχική υγειά να μην ασχολείται άλλο....
Τα ίδια ακριβώς λέγανε κάποιοι και πέρυσι και για συγκεκριμένες πάντα επιλογές (ρίξε μια ματιά στα περυσινά ποστ) και θα δεις ότι ακριβώς λέγανε κάποιοι πέρυσι τέτοιο καιρό βγήκε.

Δεν ξέρω πχ αν εσύ ευχαριστήθηκες το φετινό μουντιάλ αλλά εγώ τους περισσότερος αγώνες δεν είχα και πολύ όρεξη να τους δω. Παντού έβλεπα την Μπαρτσελόνα και αυτούς που διώξαμε.

Τωρα για αυτό που λες "να μην ασχολείται άλλο" μια φορά όντως στην προηγούμενη θητεία του Πέρεθ και όταν οι παίκτες πλακωνόντουσαν στα αποδυτήρια (και η ομάδα και τότε έτρωγε τριάρες) με τον Πέρεθ να ονειρεύεται τρέμπλ πραγματικά άφησα και δεν ασχολούμουνα με την ομάδα (και ειλικρινά αν δεν υπήρχε το φόρουμ) το ίδιο θα έκανα και τώρα με το άλλο τερατούργημα που πάει να δημιουργήσει ο Πέρεθ.

Αυτό που βλέπω είναι οτι οι ομάδες που ξοδέψανε τα περισσότερα χρήματα και φέτος (Ρεάλ και Σιτυ) θα πάρουν ότι και πέρυσι (κουλούρα) να μην το πω αλλιώς.

Αυτό που δεν γουστάρω όμως πραγματικά και πάνω από όλα είναι τους μάνατζερς, και δεν μπορεί "να βλέπω" μόνο εγώ οτι οι επιλογές γίνονται με βάση τον Μέντες και τις κλίκες των μάνατζερς και όχι τις πραγματικές ανάγκες τις ομάδος.

Δεν τα έχω με τον Ντι Μάρια (μια χαρά είναι το παιδί) και μπορεί να βγει και καλή μεταγραφή. Με τον Μέντες και κάποιους στην διοίκηση τα έχω και ούτε θα περιμένω να τα πάει άσχημα ο παίκτης ή να τραυματιστεί για να δικαιωθώ σε αυτά που έλεγα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει και αν λάβουμε υπόψιν τι έχει προηγηθεί τα προηγούμενα χρόνια - αυτό που βλέπω είναι ότι "τα ίδια λάθη" επαναλαμβάνονται.

Απο την άλλη προτιμώ να κρίνω τις επιλογές την ώρα που γίνονται και όχι στο τέλος (και εκ του ασφαλούς) ψάχνοντας να βρω την αιτία που κάτι δεν πήγε καλά. Αφού το βλέπεις από τώρα ότι κάτι δεν πάει καλά, τώρα το επισημαίνεις (που γίνεται) και όχι στο τέλος που όλα έχουν τελειώσει.
billybiros
billybiros
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4512
Location : Αθήνα

https://realgr.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Lucas Κυρ 08 Αυγ 2010, 3:36 pm

billybiros έγραψε:
Καταχας η "σαβούρα" Γκάγκο και Ντιαρά είναι αυτή που μας έδωσε 2 πρωταθλήματα (να δούμε τι θα κάνουν
και οι φετινοί ;) και αν δίνεις για "σαβούρες" 26 + 20 εκατομμύρια ευρώ αν μη τι άλλο δεν είσαι σοβαρός.

Να σου θυμισω οτι με αυτα τα αμυντικα χαφ στο κεντρο μας -οπως ειχες πει και συ σε προηγουμενα ποστ- "Καταντήσαμε η ομάδα "της φάσης των 16"". Εννοειται πως ολοι συμφωνουμε στο να μην αλλαζουμε συνεχως παιχτες αλλα να κραταμε ενα βασικο κορμο (ποιος θελει το αντιθετο;) αλλα πως να γινει αυτο οταν οι παιχτες που παιζουν ειναι λιγοι για την Ρεαλ; Δηλαδη με συγχωρεις κιολας, εσυ δηλαδη φανταζεσαι Gago-M.Diarra να στελεχωνει τον κορμο της Ρεαλ τα επομενα χρονια; Και προφανως δεν ειμαστε σοβαροι τοσα χρονια που δεν εχουμε παρει δυνατα αμυντικα χαφ-σεντερ μπακ και εχουμε ξοδεψει τα απειρα χρηματα.

billybiros έγραψε:
...Επίσης αν έχεις τον Ντιαρά να παίζει 5 ματς όλη τη χρονιά και τον Γκάγκο μόνο στο τέλος είναι λογικό να μην σου αποδώσουν τα αναμενόμενα. Αν έχεις ένα παίκτη στον πάγκο και τον βάζεις σαν αλλαγή μια φορά το μήνα δεν μπορεί να σου αποδώσει και είναι απόλυτα λογικό.

Κατσε ρε Billy, χθεσινοι ειναι αυτοι; Τοσα χρονια (4 σεζον) δεν τους εχουμε μαθει τι ειδους παιχτες ειναι; Παιχτες που εχουν "ταβανι" αποδοση 6-6,5/10 ειναι και εγω τουλαχιστον στην Ρεαλ τετοιους δεν θελω, και φυσικα δεν θελω να χτυσω σε καμια περιπτωση κορμο πανω σε τετοιους.

Το θεμα για σενα ειναι φτιαξει ενα συνολο σταθερο ανεξαρτητα απ το ποσο καλο ειναι ή να βρεις πρωτα τους καταλληλους παιχτες πριν το κανεις;
Lucas
Lucas
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 605
Location : Larissa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από billybiros Κυρ 08 Αυγ 2010, 4:41 pm

Lucas έγραψε:Να σου θυμισω οτι με αυτα τα αμυντικα χαφ στο κεντρο μας -οπως ειχες πει και συ σε προηγουμενα ποστ- "Καταντήσαμε η ομάδα "της φάσης των 16""......

Δηλαδη με συγχωρεις κιολας, εσυ δηλαδη φανταζεσαι Gago-M.Diarra να στελεχωνει τον κορμο της Ρεαλ τα επομενα χρονια; Και προφανως δεν ειμαστε σοβαροι τοσα χρονια που δεν εχουμε παρει δυνατα αμυντικα χαφ-σεντερ μπακ και εχουμε ξοδεψει τα απειρα χρηματα.
Μια χαρά ήταν ο Ντιαρά μέχρι τον τραυματισμό του (2 στα 2 πρωταθλήματα είχε) και από εκεί και πέρα όσο έπαιξε μια χαρά στάθηκε. Ο Γκάγκο (με τα κενά του) όταν προς το τέλος πήρε χρόνο μια χαρά τα πήγε. Μια χαρά είναι οι παικτες μας και δεν προσθέτει κάτι παραπάνω σε αυτούς ο Κεντίρα (και να μου το θυμηθείς οτι στους παλιούς θα στηριχθεί ανασταλτικά ή ομάδα και φέτος). Εδώ παίζουν άλλοι με κάτι "Μπουσκέτς" - μια χαρά και μια κλάση ανώτεροι είναι οι δικοί μας (αν τους βάλεις ένα - προς ένα).

Lucas έγραψε:Κατσε ρε Billy, χθεσινοι ειναι αυτοι; Τοσα χρονια (4 σεζον) δεν τους εχουμε μαθει τι ειδους παιχτες ειναι; Παιχτες που εχουν "ταβανι" αποδοση 6-6,5/10 ειναι και εγω τουλαχιστον στην Ρεαλ τετοιους δεν θελω, και φυσικα δεν θελω να χτυσω σε καμια περιπτωση κορμο πανω σε τετοιους.
Πώς γίνεται όμως αυτοί που φεύγουν από την ομάδα να τα πάνε ακόμα καλύτερα με τις άλλες ομάδες (βλ. Σνάιντερ) που πέρυσι ήταν από τους κορυφαίους και στην Ευρώπη και στο Μουντιάλ. Αντίθετα κάποιοι άλλοι που ήταν απο τους κορυφαίους (βλ. Κακά) απέδωσαν λιγότερα από τα αναμενόμενα. Ξέχασαν τη μπάλα ή ξαφνικά γίνανε άχρηστοι (Ελληνική νοοτροπία).
Η ομάδα (ο βασικός κορμός) υπάρχει και η ομάδα είναι ήδη χτισμένη. Ότι χρειάζεται το έχει παντού και σε όλες τις γραμμές - απλά 2-3 διορθωτικές κινήσεις (βελτιστοποιήσεις) χρειαζότανε και να στηρίξει αυτούς που πήρε. Και ο Μπενζεμά και ο Λας και ο Κακά μπορούν να αποδώσουν (και το έχουν αποδείξει) πολύ περισσότερο από αυτό που επέδωσαν πέρυσι.
billybiros
billybiros
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4512
Location : Αθήνα

https://realgr.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από angelinapaik Κυρ 08 Αυγ 2010, 4:45 pm

Ποια νομιζετε οτι τα αμυντικα χαφ στα οποια πρεπει να στηριχθει η ομαδα φετος; Για το Ντι Μαρια εχω τις αμφιβολιες μου και μακαρι να κανω λαθος και να αποδωσει τα μεγιστα. Εμενα μου φαινεται φλυαρος, δεν τελειωνει τις φασεις...δεν με εμπνεει. Απο οσα εχω δει... Και ξαναλεω μακαρι να κανω λαθος. Ακομα ευχομαι να μας βγει ενας εκ των δυο μικρων, Καναλες η Λεον η και οι δυο.
angelinapaik
angelinapaik
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 755
Location : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από XDot Κυρ 08 Αυγ 2010, 5:39 pm

ο ντι μαρια δεν ειναι αμυντικο χαφ..
ισως παιξει και με 3 χαφ..δε ξερουμε ακομα..
λογικα αλονσο-κεντιρα?
αναλογα πως θα ειναι ο λας και ο γκαγκο
XDot
XDot
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 743
Location : bernabeu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από angelinapaik Κυρ 08 Αυγ 2010, 6:00 pm

Το ξερω οτι ο Ντι Μαρια δεν ειναι αμυντικο χαφ. Τα εγραψα ολα μαζι και σε μπερδεψα. Δεξια στη θεση του Μαρσελο τον πηραμε, αλλα δεν μου φαινεται να διαφερουν και πολυ. Βεβαια ειναι παρα πολυ νωρις για να τον κρινω τον παικτη, αλλα αυτη την αισθηση εχω. Για αμυντικα χαφ, Αλονσο-Κεντιρα λες... Αρα Γκαγκο, Λας, Μ. Ντιαρα παγκο η και καποιος θα φυγει. Εμενα παλι πως μου εχει κολλησει οτι ο Μουρινιο θα βαζει Γκαγκο... Αν και δεν μου εχει δειξει τιποτα μεχρι τωρα στη Ρεαλ ο Γκαγκο. Μονο αν μεταμορφωθει με Μουρινιο.
angelinapaik
angelinapaik
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 755
Location : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Halamadrid Κυρ 08 Αυγ 2010, 6:26 pm

οχι ρε ο γκακο τις πρωτες 2 χρονιες ηταν αρκετα καλος.κατι επαθε και επεσε αρκετα.μπαλα ξερει αλλα πρεπει ο ζοσε να τον αξιοποιησει σωστα
Halamadrid
Halamadrid
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 451
Location : Bernabeu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από angelinapaik Κυρ 08 Αυγ 2010, 8:31 pm

Ηρθε σαν πολυ μεγαλο ταλεντο στη Ρεαλ και εχεις δικιο κατι εδειξε στην αρχη αλλα μετα δεν απεδωσε τα αναμενομενα
angelinapaik
angelinapaik
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 755
Location : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Lucas Κυρ 08 Αυγ 2010, 9:19 pm

billybiros έγραψε:
Μια χαρά ήταν ο Ντιαρά μέχρι τον τραυματισμό του (2 στα 2 πρωταθλήματα είχε) και από εκεί και πέρα όσο έπαιξε μια χαρά στάθηκε. Ο Γκάγκο (με τα κενά του) όταν προς το τέλος πήρε χρόνο μια χαρά τα πήγε. Μια χαρά είναι οι παικτες μας και δεν προσθέτει κάτι παραπάνω σε αυτούς ο Κεντίρα (και να μου το θυμηθείς οτι στους παλιούς θα στηριχθεί ανασταλτικά ή ομάδα και φέτος). Εδώ παίζουν άλλοι με κάτι "Μπουσκέτς" - μια χαρά και μια κλάση ανώτεροι είναι οι δικοί μας (αν τους βάλεις ένα - προς ένα).

Ο Μπουσκετς ειναι ενα συμπληρωμα στα χαφ τους, δεν βασιζονται τοσο πανω σ'αυτον αλλα στους Τσαβι-Ινιεστα που συνθετουν το καλυτερο ισως αμυντικο χαφ διδυμο στον κοσμο αντικειμενικα (αν παρουν και τον Φαμπρεγκας τοτε "ζητω που καηκαμε"). Ειλικρινα η συγκριση των χαφ τους με τους δικους μας φανταζει αστεια νομιζω. Απ την μια κατακρινουμε την Ρεαλ οτι δεν περναει πλεον στους 16 και απ την αλλη λεμε οτι δεν εχουμε προβλημα με τα χαφ μας; Καπως αντιφατικο. Εγω προσωπικα εχω να δω καλο αμυντικο χαφ απο την περιοδο του Μακελελε και του Ιερο oι οποιοι ειχαν χαωδη διαφορα ποιοτητας με τους Gago-Diarra... Σιγουρα δεν ειναι και οτι ποιο ευκολο να βρεις ισαξιους αλλα να μην εχει υπαρξει ενας αξιολογος χαφ απο τοτε μου φαινεται ακρως τραγικο.

Και κατι τελευταιο, ακουω απο ολους να λενε οτι ο Μουρινιο θα τους αλλαξει ολους προς το καλυτερο. Προπονηταρας κλπ αλλα δεν θα μαθει και μπαλα στους μετριους, μην τρελαθουμε κιολας..
Lucas
Lucas
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 605
Location : Larissa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από billybiros Κυρ 08 Αυγ 2010, 9:53 pm

Lucas έγραψε:Ειλικρινα η συγκριση των χαφ τους με τους δικους μας φανταζει αστεια νομιζω. Απ την μια κατακρινουμε την Ρεαλ οτι δεν περναει πλεον στους 16 και απ την αλλη λεμε οτι δεν εχουμε προβλημα με τα χαφ μας; Καπως αντιφατικο.
Εγω προσωπικα εχω να δω καλο αμυντικο χαφ απο την περιοδο του Μακελελε και του Ιερο oι οποιοι εχουν χαωδη διαφορα ποιοτητας με τους Gago-Diarra...
Oι Γκάγκο και Ντιαρά κάνανε με τα κρεμμυδάκια αυτούς που λές οτι σύγκριση μαζί τους μοιάζει αστεία (πριν από δυο χρονιά στο Πασίλο) και τους αφήσανε καμιά δεκαπενταριά πόντους πίσω.

... και κανένας δεν μίλησε (τουλάχιστον εγώ) για την ποδοσφαιρική τους αξίας (οτι αυτή είναι που φταίει και φτάνουμε κάθε χρόνο μέχρι τους 16). Το ακριβώς αντίθετο λέω και δεν είναι καθόλου αντιφατικό.

Η διαφορά με με την Μπαρτσελόνα είναι οτι εμείς αλλάζουμε σχεδόν κάθε χρόνο το κέντρο (ανασταλτικούς και επιτελικούς) και έχουμε και λέμε: (Εμερσον - Ντιαρά - Γκάγκο - Γκουτι - Μπέκαμ - Ρέγιες - Μπαπτίστα - Ρομπίνιο - Σνάιντερ - Φααρτ - Ρομπεν - Ντρέντε - Χάβι Γκαρσία - Ντε Λε Ρεντ - Κακα - Ρονάλντο - Αλόνσο - Γκρανέρο - Λεόν - Κανάλες - Μπαλμπόα - Λας -Κεντίρα - Παρέχο - Φομπέρτ - Ντι Μαρια) = 26 παίκτες στα χάφ τα 4 τελευταια χρόνια.

Αντίθετα η Μπαρτσελονα έχει τους ίδιους παίκτες (Τσάβι και Ινιεστα να παίζουν καμιά δεκαετία στην ομάδα μαζί από τις ακαδημίες) ο Μπουσκετς το ίδιο, οι δύο Αφρικανοί τρέχουν και κόβουν και μπροστά είναι ο Μέσι (επίσης από τις ακαδημίες). Αυτοί βρίσκονται με κλειστά μάτια ενώ εμείς μέχρι να μάθει ο ένας το παιχνίδι του άλλου - έχει αλλάξει η μισή ομάδα.

Αυτή είναι η διαφορά!
billybiros
billybiros
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4512
Location : Αθήνα

https://realgr.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από angelinapaik Δευ 09 Αυγ 2010, 1:49 am

Εχει δικιο ο Billy . Αλλαζουμε παρα πολλους παικτες καθε χρονο κι ετσι ξεκιναμε ολο απο την αρχη. Ελπιζω ο Μουρινιο να διαλλεξει φετος ποιους θελει και μετα καθε χρονο να κανουμε 2-3 προσθηκες. Ηδη βλεπουμε οτι το περσινο επιθετικο διδυμο Ροναλντο-Ιγκουαιν, πεταει φωτιες. Και φανταστειτε οτι κι αυτο ηταν ετοιμο να χαλασει. Ο Ιγκουαιν ετοιμαζοταν για μεταγραφη. Τι να πω.
angelinapaik
angelinapaik
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 755
Location : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από MaDriDisM Δευ 09 Αυγ 2010, 6:37 am

Ο Γκάγκο και ο Ντιαρά πάντως είναι λίγοι για επίπεδο Τσ. Λιγκ.
Δεν λέω ότι ο Κεντίρα θα σαρώσει, παντως από αυτούς τους δύο δεν έχω ενθουσιαστεί με όσα έχουν κάνει τόσα χρόνια που παίζουν στην Ρεάλ και δεν με έπεισαν ότι το αξίζουν.
MaDriDisM
MaDriDisM
Madrileños Locos
Madrileños Locos

Αριθμός μηνυμάτων : 3479
Location : Santiago Bernabeu

http://www.RealGR.tk/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Cr9 Κυρ 19 Σεπ 2010, 3:59 pm

ρε παιδια τι γινεται???παμε καλα??διαβαζω παντου οτι ο κακα θα παει στην ιντερ!!!!!ειναι αληθεια???
Cr9
Cr9
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Location : Thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από angelinapaik Κυρ 19 Σεπ 2010, 4:15 pm

Που το διαβασες; Δεν εχω ακουσει τιποτα. Αυτος ποτε επιστρεφει απο τον τραυματισμο;
angelinapaik
angelinapaik
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 755
Location : athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Eladir Κυρ 19 Σεπ 2010, 6:06 pm

Μετα το χειμερινο break αναμενται να επιστρεψει. Ειναι αληθεια οτι υπαρχουν πολλες φημες απο Ιταλια οτι θα παει Inter αλλα απο Ισπανια δεν επιβεβαιωνονται και κατ'εμε δεν εχουν βαση. Το επομενο καλοκαιρι αν γινει αυτο και μεχρι τοτε υπαρχει δρομος.
Eladir
Eladir
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 5722
Location : Athens, Greece

http://sport-fm.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από MaDriDisM Κυρ 19 Σεπ 2010, 9:35 pm

Δεν νομιζω ότι έχουν βάση αυτές οι φήμες.
Οι Ιταλοί ειδικά στα φούμαρα είναι αρχηγοί.
MaDriDisM
MaDriDisM
Madrileños Locos
Madrileños Locos

Αριθμός μηνυμάτων : 3479
Location : Santiago Bernabeu

http://www.RealGR.tk/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από mariatsili Δευ 20 Σεπ 2010, 11:57 am

Πρέπει να τον δώσουμε!Άσχημη μεταγραφή τελείως!
mariatsili
mariatsili
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 456
Location : Chalkida

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Wael90 Δευ 20 Σεπ 2010, 12:02 pm

Ozil δαγκωτό.
Wael90
Wael90
Banned
Banned

Αριθμός μηνυμάτων : 1927
Location : Piraeus

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ricardo Kaka - Σελίδα 21 Empty Απ: Ricardo Kaka

Δημοσίευση από Sergio Ramos Δευ 20 Σεπ 2010, 9:27 pm

Μεζούτ Οζίλ άνετα ο νέος Κακά του ποδοσφαίρου! Έτσι όπως έγιναν τα πράματα άμα φύγει δεν θα με χαλάσει..
Sergio Ramos
Sergio Ramos
Μηχανικάριος
Μηχανικάριος

Αριθμός μηνυμάτων : 7247
Location : Θεσσαλονίκη

https://realgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 21 από 22 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης