Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ! Empty Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ!

Δημοσίευση από billybiros Πεμ 13 Αυγ 2009, 1:48 pm

Χάιλ, Φράνκο!

Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ! 120419

«Μια φωτογραφία χίλιες λέξεις», για τον Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ! Ο ισόβιος πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, απεικονίζεται, εν έτει 1974, να χαιρετά με φασιστικό τρόπο σε εκδήλωση προς τιμήν του Φρανσίσκο Φράνκο. Τον Ισπανό στρατηγό και δικτάτορα, όχι απλά θαυμαστή αλλά και υποστηρικτή του Αδόλφου Χίτλερ, ο οποίος έμεινε στην εξουσία από το 1936 έως το θάνατό του, το 1975.

Από την άλλη, ο Σάμαρανκ σίγουρα χρωστάει πολλά στον Φράνκο. Διορίστηκε Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού από τον δικτάτορα το 1967 και στη συνέχεια έγινε πρόεδρος της Ολυμπιακής Επιτροπής της Ισπανίας, μία θέση που διατήρησε μέχρι τα τελευταία χρόνια του Φράνκο. Στα 89 του χρόνια σήμερα, ο Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ διετέλεσε πρόεδρος της ΔΟΕ από το 1980 μέχρι το 2001 προτού ανακηρυχθεί ισόβιος πρόεδρος.

Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι είναι αυτοί που πιέζουν τον Σάμαρανκ να παραιτηθεί, υποστηρίζοντας πως το φασιστικό παρελθόν του, δεν συνάδει με τα δημοκρατικά ιδεώδη του παγκόσμιου αθλητισμού. Η επίμαχη φωτογραφία δημοσιεύεται στο περιοδικό ιστορικού περιεχομένου «Sapiens».

Επιμέλεια: Ανδρέας Μορφόπουλος
Πηγές: ΤΑ ΝΕΑ, THE TIMES

http://www.sport-fm.gr/article/189890

-------------------------------------------

Αυτά για να βλέπουν οι υποστηρικτές του σωματείου της Φαρσα.
Ο Σάμαραγνκ όχι μόνο βοήθησε όλα αυτά τα χρόνια που ήταν στην φασιστική κυβέρνηση την Μπαρτσελόνα
αλλά ήταν και ο βασικός μάρτυρας εκείνου του 11-1 το οποίο υποτίθεται κέρδισε η Ρεάλ Μαδρίτης την Μπαρτσελόνα με τις ευλογίες υποτίθεται του δικτάτορα. Ο Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ! παίζει σε κάθε σχεδόν βίντεο που αφορά την κόντρα των δύο ομάδων και την υποτιθέμενη δίωξη της Μπαρτσελόνα απο την δικτατορία (αυτήν που στη συνέχεια τίμησαν με δυο χρυσά μετάλλια).
billybiros
billybiros
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4512
Location : Αθήνα

https://realgr.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ! Empty Απ: Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ!

Δημοσίευση από XDot Πεμ 13 Αυγ 2009, 3:31 pm

επειδη δε ξερω τοσα πολλα..ημουν παντα ρεαλ αλλα δεν εχω διαβασει τοσα πολλα για την ιστορια κλπ..και επειδη ακουω καποιους να μου λενε για τον φρανκο κλπ..ο φρανκο ηταν με εμας ?
και αφου υποστηριζε εμας γιατι λες οτι ο σαμαρανκ ηταν με τη φαρσελονα?αφου στην εικονα φαινεται οτι ειναι υποστηρικτης του φρανκο..
τεσπα..αν θες πες μου λιγο ιστορια κλπ..οτι εχεις ευχαριστηση.
XDot
XDot
Madridista
Madridista

Αριθμός μηνυμάτων : 743
Location : bernabeu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ! Empty Απ: Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ!

Δημοσίευση από billybiros Παρ 14 Αυγ 2009, 1:12 am

billybiros
billybiros
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4512
Location : Αθήνα

https://realgr.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ! Empty Απ: Χουάν Αντόνιο Σάμαρανκ!

Δημοσίευση από MaDriDisM Δευ 17 Αυγ 2009, 10:46 pm

XDot έγραψε:επειδη δε ξερω τοσα πολλα..ημουν παντα ρεαλ αλλα δεν εχω διαβασει τοσα πολλα για την ιστορια κλπ..και επειδη ακουω καποιους να μου λενε για τον φρανκο κλπ..ο φρανκο ηταν με εμας ?
και αφου υποστηριζε εμας γιατι λες οτι ο σαμαρανκ ηταν με τη φαρσελονα?αφου στην εικονα φαινεται οτι ειναι υποστηρικτης του φρανκο..
τεσπα..αν θες πες μου λιγο ιστορια κλπ..οτι εχεις ευχαριστηση.

Ο Σάμαρανκ είναι γνωστός οπαδός του Μπαρτσελόνα.
Ο Φράνκο δεν ήταν οπαδός της Ρεάλ, ούτε και καμίας ομάδας. Απλά ήθελε με τις ομάδες να τα έχει καλά.
Ο Φράνκο δεν μας βοήθησε ποτέ, βοήθησε κυρίως την Ατλέτικο, την όποια και χρηματοδοτούσε αδρά και την ανέβασε κατηγορία (από β΄ κατηγορία στην α') με προσωπική του εντολή.

Τα υπόλοιπα περί κακού Φράνκο και φαρσελονίτσας που αδικήθηκε είναι παραμυθάκια για μικρά παιδια ή για φαρσελονίστες (έτσι κι αλλιώς στην πνευματική ηλικία και αυτοί νήπια είναι :;): ).
MaDriDisM
MaDriDisM
Madrileños Locos
Madrileños Locos

Αριθμός μηνυμάτων : 3479
Location : Santiago Bernabeu

http://www.RealGR.tk/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης