Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Louis Figo

Πήγαινε κάτω

Louis Figo Empty Louis Figo

Δημοσίευση από billybiros Σαβ 08 Αυγ 2009, 12:05 am

Louis Figo Figo_2009_8_7_20_22_22_b

Έχουν περάσει 9 χρόνια από το καλοκαίρι του 2000, όταν ο Λουίς Φίγκο μετακόμισε από την Μπαρτσελόνα στην Ρεάλ Μαδρίτης, έναντι του ποσού ρεκόρ για την εποχή εκείνη 58.500.000 ευρώ. Η επιλογή του να πάει στον αιώνιο αντίπαλο, είχε προκαλέσει έντονες διαμαρτυρίες από την πλεοψηφία των φίλων των "μπλαουγκράνα". Ωστόσο, ο βετεράνος πλέον ποδοσφαιριστής εξακολουθεί να δηλώνει πως δεν μετανιώνει για την απόφασή του.

Η παραμονή του Φίγκο στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" ξεκίνησε μία ημέρα από την εκλογή του Φλορεντίνο Πέρεθ στην προεδρία των "μερένγκες" και διήρκησε πέντε χρόνια. Από 'κει πήγε στην ομάδα της Ίντερ, μετά από ένα καλοκαίρι όπου το όνομα του είχε προκαλέσει "θόρυβο" στον κόσμο του Ολυμπιακού.

Μιλώντας στην εφημερίδα Dario Economico, ο Φίγκο αποκάλυψε το παρασκήνιο της μεταγραφής του, εκφράζοντας το μεγάλο του παράπονο.

"Ήμουν στο Euro του 2000 στην Ολλανδία και τα πράγματα πήγαιναν τέλεια. Όμως, τότε υποψήφιος για την προεδρία της Ρεάλ ήταν ο Φλορεντίνο Πέρεθ, όπου μόλις με προσέγγισε το είπα αμέσως στον τότε πρόεδρο, Λουίθ Νούνιεθ.

Δεν ήθελα να φύγω από την Μπαρτσελόνα εκείνη τη στιγμή. Απλά ήθελα να αναγνωρίσουν την ποιότητά μου και εκείνοι μου είπαν ότι απλά περιμένουν μια ομάδα για να πληρώσει την ρήτρα του συμβολαίου μου.

Η μοναδική σοβαρή προσφορά που είχα ήταν από την Ρεάλ. Μετά από το Euro του 2000, ήμουν σε διακοπές στο Αλγκάρβε, όπου από 'κει πέταξα με την οικογένειά μου για την Σαρδηνία. Εκείνο το χρονικό σημείο δεν είχα αποφασίσει για το τι θα κάνω, καθώς οι εκλογές στη Ρεάλ ήταν σε εξέλιξη", είπε ο Φίγκο ξεδιπλώνοντας σιγά σιγά το κουβάρι της πολύκροτης ιστορίας.

"Μία από εκείνες τις ημέρες είχα αρκετούς μεσολαβητές στην πόρτα μου, οι οποίοι προσπαθούσαν να με πείσουν για να υπογράψω στη Ρεάλ και μερικοί από αυτούς έκλαιγαν μπροστά στην γυναίκα μου", ανέφερε μεταξύ άλλων ο Πορτογάλος διεθνής.

Τη στιγμή που μίλησε για την Μπαρτσελόνα τόνισε πως "ο υποψήφιος της Μπαρτσελόνα τότε, ο Χοάν Γκασπάρτ, ήθελε να συνεχίσω αλλά, εγώ δεν είχα εμπιστοσύνη στις υποσχέσεις που μου είχε δώσει. Τελικά, ο Πέρεθ νίκησε στις εκλογές και ανέλαβα την ευθύνη να τελειώσω ότι ο μάνατζερ μου, Χοσέ Βέιγκα, είχε συμφωνήσει πριν από λίγες εβδομάδες.

Πέταξα για την Λισσαβόνα μία μέρα από τις εκλογές, την Δευτέρα και πήγα στο γραφείο του Βέιγκα. Όταν πήγα στο γραφείο του και άνοιξα την πόρτα, υπήρχαν δέκα άνθρωποι γύρω από το τραπέζι, οι οποίοι προσπαθούσαν να με πείσουν να υπογράψω αμέσως. Τότε τηλεφώνησα στη γυναίκα μου και της είπα: Αυτό ήταν. Είμαι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν επιστρέφω στην Μπαρτσελόνα".

Συνεχίζοντας τον απολογισμό του χαρακτήρισε την Ρεάλ Μαδρίτης ως την "πιο απαιτητική ομάδα", που είχε στην καριέρα του, ενώ ξεκαθάρισε πως "δεν μετανιώνω για την αλλαγή μου στη Ρεάλ Μαδρίτης. Ήταν δύσκολη απόφαση, επειδή έπρεπε να ξεκινήσω από την αρχή αλλά ήταν τέλεια πρόκληση".

www.sport24.gr
billybiros
billybiros
Member
Member

Αριθμός μηνυμάτων : 4512
Location : Αθήνα

https://realgr.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης